(( پیمون )) در ادبیات فارسی به معنای اندازه و مقیاس میباشد .

این نامه ای که از مجلس به  وزیر راه و شهر سازی داده میشه و به طور جدی از حقوق ما در اون دفاع شده اما


اخطار نماینده تبریز به وزیر راه و شهرسازی

محمد حسین فرهنگی با ارسال نامه‌ای فوری به نیکزاد ، وزیر راه و شهر سازی در خصوص تصمیم اخیر نظام مهندسی اخطار داد.

به گزارش اختصاصی معماری نیوز ، محمد حسین فرهنگی ، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ، بدلیل اقدام اخیر سازمان نظام مهندسی ، به نیکزاد وزیر راه و شهرسازی اخطار داد.

بر اساس این گزارش ، فرهنگی با ارسال نامه ای "فوری" به نیکزاد از وی خواست در مورد تصمیم اخیر نظام مهندسی در خصوص ممانعت از حضور گروه های قابل توحهی از متخصصان رشته های معماری و شهر سازی در آزمون کارشناسی ناپیوسته ، وی را ضمن الزام به ابطال این تصمیم ، تهدید به تغییر قانون و اصلاح آن برای تامین نظر یادشده در مجلس کرد.

گفتنی است تصمیم اخیر نظام مهندسی بطور یکشبه و بدون هیچگونه اطلاع رسانی قبلی صورت گرفته و در صورت اجرای این طرح ، چند هزار نفر از فارغ التصیلان و دانشجویان رشته معماری و شهرسازی بیکار و ضمن کمک به معضل فرار مغزها به افزایش نرخ بیکاری که دغدغه و معضل فعلی دولت نیز می‌باشد کمک شایانی خواهد کرد.

 

منبع این نامه: سایت معماری نیوز

فوری

اما این نامه که با توجه به تاریخ اون نشون میده بعد از نامه بالایی هست در بند آخر نامه زیر نوشته شده که چه جوری شده که موقتا برای عده ای از دوستان مشکل بر طرف شده (صرفا به خاطر رد شدن از امتحان نظام مهندسی) که بعد از این امتحان صریحا قید شده با همه دانش آموختگان از بعد از  شهریور ۱۳۹۰ طبق قانون جدید برخورد خواهد شد. 

منبع این نامه:سایت نظام مهندسی

نظام مهندسی

 روزنامه

 

نظام مهندسی همدان

 

روابط عمومی اداره کل مسکن و شهرسازی استان قزوین:
به فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته های اصلی ، پروانه اشتغال به کار با کد اصلی و در تمامی صلاحیتها از جمله طراحی و محاسبات تعلق می گیرد.                                                مهند س حامد عبدالرزاقی مسئول گروه نظام مهندسی اداره کل مسکن و شهرسازی استان قزوین خبر داد : براساس اصلاحیه اخیر کمیسیون هم ارزی رشته ها به شماره ۹۰/۴۰۰/۶۲۲۷۱ مورخ ۱۱/۳/۸۹ امکان صدور ، تمدید و ارتقاء پروانه اشتغال به کار فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ناپیوسته در رشته های اصلی موضوع قانون و با صلاحیت های نظارت ، اجرا ، طراحی ویا محاسبات فراهم شده است .

عبدالرزاقی تشریح کرد : براساس ماده ۶ و ۷ قانون نظام مهندسی دارندگان مدارک مهندسی در رشته های اصلی مهندسی معماری ، عمران ، تاسیسات مکانیکی ، تاسیسات برق ، شهرسازی ، نقشه برداری و ترافیک می توانند عضو سازمان نظام مهندسی شوند و پروانه اصلی مهندسی اخذ نمایند و فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با مهندسی در صورت تاکید کمیسیون هم ارزی رشته ها به جهت وجود بیش از ۷۰ % انطباق میان محتوی علمی آموزشی این رشته ها با رشته های اصلی می توانند بصورت مرتبط عضو سازمان نظام مهندسی شوند و در صلاحیتهای که این کمیسیون مشخص می نماید تقاضای اخذ پروانه نمایند .
عبدالرزاقی گفت : پیش از این و به واسطه مصوبات آبانماه سال گذشته کمیسیون و بخشنامه شماره ۹۰/۴۳۰/۸۸۹۰ مورخ ۱۱/۳/۱۳۹۰ به مهندسان عمران دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته عمران تنها پروانه مرتبط با مهندسی و بدون امکان اخذ و یا ارتقاء صلاحیت محاسبات تعلق می گرفت و همچنین برای مهندسان دارای کارشناسی ناپیوسته سایر رشته ها ی هفتگانه نیز تنها در صورتیکه عنوان دو مدرک کاردانی و کارشناسی عینا یکسان می بود امکان صدور پروانه اصلی با صلاحیت طراحی فراهم می شد که با ابلاغ اصلاحیه اخیر این موضوع تغییر یافته است .
وی درباره ضوابط اخیر صدور پروانه اصلی برای دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته ادامه داد : مطابق این اصلاحیه ، به دارندگان مدارک کارشناسی اصلی ناپیوسته در صورتیکه دارای مدرک کاردانی اصلی در همان موضوع پروانه باشند صلاحیت طراحی و یا محاسبات و نیز پروانه با کد اصلی تعلق می گیرد و دیگر نیاز مند عینا یکسان بودن عنوان دو رشته نمی باشد که بر این اساس ترکیب تعداد زیادی از گرایشهای هر رشته موضوع پروانه جزوء دسته کد رشته های اصلی قرار می گیرد و به طور مثال مهندسان عمران باداشتن مدرک کارشناسی ناپیوسته در رشته های مهندسی: عمران – عمران ، سازه ، راه وساختمان و دارا بودن مدرک کاردانی در یکی از رشته های : کاردانی عمران ، ساختمان ، کارهای عمومی ساختمان ، راه وساختمان ، ساختمانهای بتنی ،‌ پیش ساخته ها ،‌ساختمانهای فلزی ، ساختمان سازی ، امور پیمانها ، پل سازی وابنیه فنی و مرمت ونگهداری ساختمان می توانند تقاضای اخذ پروانه اصلی نمایند که جداول کد رشته های اصلی بر اساس عنوان مدارک تحصیلی در دو مقطع کارشناسی و کاردانی به شرح جداول ۱و۲ در توضیحات ذیل می باشد .

ایشان همچنین درخصوص دارندگان مدرک علمی – کاربردی ادامه داد : طبق اصلاحیه شماره ۶۸۰/د/۴۰۰ مورخ ۲۸/۴/۹۰، دارندگان مدرک علمی – کاربردی معماری در صورتیکه دارای مدرک کاردانی در رشته اصلی معماری باشند و به شرط آنکه کلیه واحدههای درسی مصوب کمیسیون هم ارزی رشته ها در رشته معماری را گذرانده باشند می توانند با رعایت سایر ضوابط پروانه با صلاحیت طراحی و نظارت را اخذ نمایند که لیست واحد طبق جدول ۳ در ذیل آمده است و این متقاضیان در صورت داشتن این شرایط می توانند با ارائه تصاویر مصدق مدارک تحصیلی و ریز نمرات تایید شده در دو مقطع در این خصوص اقدام نمایند .
عبدالرزاقی در پایان تاکید کرد که سایر مفاد بخشنامه کمیسیون هم ارزی رشته ها به شماره ۹۰/۴۳۰/۸۸۹۰ و تاریخ ۱۱/۳/۱۳۹۰ همچنان به قوت خود باقی می باشد.
        
                                     برای دریافت  جدول -۱ :  کد رشته های اصلی پروانه اشتغال به کار براساس عنوان مدرک تحصیلی دانشگاهی ( کارشناسی - کارشناسی ارشد – دکتری ) بر روی لینک مقابل کلیک نمایید...........دریافت1.............دریافت2..........دریافت3                                                   
                                    


شنبه 29 مرداد 1390
15:04:11

 

ماده 7 قانون نظام مهندسی هم ارزی رشته ها

شرح پرسش:

آیا میدانید که کسانی که مدرک کارشناسی ناپیوسته معماری دارند دیگر نمی توانند با قانون جدید طراحی و حتی نظارت انجام بدهند مدرک کاردانی آنها با ارزش تر از کارشناسی نا پیوسته آنها است؟

ماده 7 قانون نظام مهندسی هم ارزی رشته ها
شرح پرسش:

آیا میدانید که کسانی که مدرک کارشناسی ناپیوسته معماری دارند دیگر نمی توانند با قانون جدید طراحی و حتی نظارت انجام بدهند مدرک کاردانی آنها با ارزش تر از کارشناسی نا پیوسته آنها است؟

 

چند نمونه از اعتراضات دانشجویان به مصوبه اخیر وزارت مسکن:

پس از ابلاغ بخشنامه‌ای درخصوص عدم ارائه مجوز طراحی و محدود كردن نظارت بر فرآیند احداث ساختمان، برای فارغ‌التحصیلان كارشناسی ناپیوسته رشته علمی ـ كاربردی معماری و مهندسی تكنولوژی معماری از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جمعی از دانشجویان در مقابل دفتر نمایندگان مردم زنجان و طارم در خانه ملت، تجمع كردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، یكی از دانشجویان با اشاره به مصوبه اخیر كمیسیون ماده 7 قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان، مبنی بر عدم صدور مجوز طراحی به فارغ‌التحصیلان كارشناسی ناپیوسته رشته علمی ـ كاربردی معماری و مهندسی تكنولوژی معماری، اظهار كرد: طبق مصوبه‌ای كه حدود 20 روز پیش تأیید شده و به سازمان مسكن و شهرسازی نیز ابلاغ شده است، فارغ‌التحصیلان رشته معماری كه كارشناسی خود را به صورت ناپیوسته دریافت كرده‌اند، نمی‌توانند پروانه اشتغال در بخش طراحی دریافت كنند و فعالیت آنها فقط در بخش نظارت پایه 3 محدود می‌شود.

وی ادامه داد: این در حالی است كه همه این فارغ‌التحصیلان، اسفندماه سال گذشته در آزمون ورود به حرفه مهندسی شركت كرده و در بخش طراحی نیز پذیرفته شده‌اند.

این دانشجوی معترض با اشاره به اینكه در بند مورد نظر در بخشنامه عنوان شده كه به فارغ‌التحصیلان كارشناسی ناپیوسته رشته علمی ـ كاربردی معماری و مهندسی تكنولوژی معماری از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پروانه اشتغال به‌كار مهندسی در رشته مرتبط با معماری تعلق می‌گیرد، افزود: ما فقط می‌توانیم نظارت محدودی بر اجرای احداث ساختمان داشته باشیم و امكان هیچ پیشرفتی برای فارغ‌التحصیلان این رشته وجود نخواهد داشت و بحث طراحی فقط مربوط به فارغ‌التحصیلان خواهد بود كه كارشناسی پیوسته این رشته را دریافت کرده‌اند، لذا زمان و هزینه صرف شده ما برای تحصیل، در این بند، كاملا نادیده گرفته شده است.

وی خاطرنشان كرد: ما هم حقی داریم و انتظار داریم نمایندگان مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی نسبت به این موضوع حساسیت لازم را نشان دهند.

این دانشجوی رشته معماری تصریح كرد: متأسفانه در زمان تصویب این موضوع، هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی نیز به ما نشد و به یك‌باره مسئولان، این مصوبه را ابلاغ كرده‌اند كه به نظر ما بسیار ناعادلانه است.

منبع :http://www.khabardaan.com

محمدعلی حیدری- تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان مهندسی عمران و معماری صبح روز گذشته در اعتراض به محدود شدن فعالیت فارغ‌التحصیلان ناپیوسته، در مقابل سازمان مسکن و شهرسازی زنجان تجمع کرده و خواستار تجدیدنظر در رابطه با حق و حقوق خود شدند.
محمود همتی، دانشجوی کارشناسی ارشد معماری دانشگاه بین‌المللی قزوین که در این تجمع حضور داشت، با انتقاد از محدود شدن فعالیت فارغ‌التحصیلان ناپیوسته گفت: براساس اطلاعاتی که به دست ما رسیده، فعالیت فارغ‌التحصیلان ناپیوسته رشته‌های عمران و معماری محدود به نظارت شده و از این تاریخ اجازه طراحی نقشه و ساختمان به آن‌ها داده نمی‌شود.
وی با بیان اینکه این بخشنامه می‌تواند به ذهنیت منفی جامعه در رابطه با فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد و دکترای عمران و معماری منجر گردد، افزود: طراحی در مهندسی از نظر ارزش و اعتبار به نظارت ارجحیت داشته و محدود شدن فعالیت مهندسان عمران و معماری ناپیوسته می‌تواند به این معنا باشد که مدارک این فارغ‌التحصیلان از اعتبار علمی کمتری نسبت به فارغ‌التحصیلان پیوسته برخوردار است در حالی که یک دانشجوی کارشناسی پیوسته حداکثر در طول 5 سال واحدهای خود را گذرانده و فارغ‌التحصیل می‌گردد در حالی که این زمان برای دانشجویان ناپیوسته حداقل به 6 سال می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه ما مخالف درجه‌بندی دانشگاه‌ها و اعتبار علمی آن‌ها نیستیم، اظهار داشت: اینکه بین فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های معتبر با دانشجویان علمی- کاربردی باید تفاوت قائل شوند بحثی نیست، اما اینکه به یک دانشجوی دکترای معماری سراسری یا آزاد که به صورت ناپیوسته فارغ‌التحصیل شده اجازه طراحی داده نشده و مدرک این فرد با یک فوق‌دیپلم معماری همسان ارزیابی گردد، غیرقابل توجیه است. این دانشجوی کارشناسی ارشد معماری تجمع را حق دانشجویان و فارغ‌التحصیلان عنوان کرد و خاطرنشان شد: ما به تجمعات خود تا زمان برآورده شدن مطالباتمان ادامه خواهیم داد؛ چراکه معتقدیم این بخشنامه دارای مشکلات متعددی بوده و حق و حقوق بخش اعظمی از فارغ‌التحصیلان مهندسی عمران و معماری را پایمال می‌نماید.
حسن سهرابی، یکی دیگر از حاضران در مقابل سازمان مسکن و شهرسازی، محدود شدن فعالیت فارغ‌التحصیلان مهندسی عمران و معماری را به نظارت، امری غیرمنطقی عنوان کرد و افزود: شاید این بخشنامه درخصوص فارغ‌التحصیلان غیرمرتبط و یا برخی از موسسات غیرانتفاعی منطقی به نظر برسد اما در رابطه با کسانی که واحدهای کاردانی و کارشناسی را در رشته معماری گذرانده‌اند قابل توجیه نمی‌باشد، ضمن اینکه انگیزه ادامه تحصیل را نیز سلب می‌نماید.
وی افزود: بحث‌هایی درخصوص اینکه بخشنامه مختص فارغ‌التحصیلان دانشگاه جامع علمی- کاربردی می‌باشد عنوان می‌گردد، اما در عمل چنین نیست و این امر با مراجعه به سازمان مسکن و شهرسازی و نظام مهندسی ثابت می‌گردد؛ چراکه در این سازمان‌ها به این دسته از فارغ‌التحصیلان اجازه طراحی داده نمی‌شود، این در شرایطی است که این افراد به لحاظ علمی خود را ضعیف‌تر از فارغ‌التحصیلان پیوسته ارزیابی نمی‌کنند، از طرف دیگر ارزیابی هم در این رابطه صورت نگرفته است.
سهرابی گفت: ما از مسئولان مربوطه و نمایندگان مجلس تقاضا داریم که در رابطه با این بخشنامه تجدید نظر کرده و از تضییع حق و حقوق‌ ما جلوگیری نمایند؛ چراکه با اعمال این بخشنامه یک فارغ‌التحصیل کارشناسی پیوسته عمران و معماری به یک فارغ‌التحصیل دکترای عمران و یا معماری ترجیح داده می‌شود و این موضوع منجربه عدم ادامه تحصیل تعداد زیادی از دانشجویان می‌گردد.
در همین خصوص مهندس باباپور، رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان با اشاره به اینکه بخشنامه حدود 20 روز است که به این سازمان ابلاغ شده، اظهار داشت: این بخشنامه سراسری بوده و تصمیم کمیسیون هم‌عرض که شامل وزارت علوم، سازمان نظام مهندسی، وزارت مسکن و شهرسازی و ... می‌باشد توسط وزارت مسکن و شهرسازی به شکل بخشنامه به سازمان‌های مربوطه ارسال شده است.
وی با بیان اینکه محدودیت مطرح شده در این بخشنامه، تنها شامل فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های علمی- کاربردی می‌باشد، افزود: با این وجود ما اعتراضات مطرح شده را با وزارتخانه در میان خواهیم گذاشت تا در صورت امکان درخصوص این بخشنامه تجدید نظر لازم صورت گیرد.
گفتنی است بنا به گزارش ایسنای زنجان، معترضان پس از تجمع در مقابل سازمان مسکن و شهرسازی، در مقابل دفتر نمایندگان زنجان و طارم نیز تجمع کرده و خواستار تجدید نظر درخصوص مصوبه اخیر کمیسیون ماده 7 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان شدند.

منبع:http://www.mardom-e-no.com

+ نوشته شده در  ساعت   توسط انجمن علمی معماری (شما هم نویسنده باشید) | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
این وبلاگ متعلق است به انجمن علمی دانشجویان و فارغ التحصيلان معماری ((دانشگاه جامع علمی و کاربردی - سوانح طبیعی ))
"خدا" در هرکسی روحی دمیده، برایش نقشه هایی آفریده
ولی از این میان کمتر کسی را، مثال خویش "معمار" آفریده.

نوشته های پیشین
آبان ۱۳۹۳
مرداد ۱۳۹۳
تیر ۱۳۹۳
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
دی ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
مرداد ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
اردیبهشت ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تیر ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
فروردین ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آرشيو
آرشیو موضوعی
اخبار درون دانشکده
اخبار معماری
مقالات دانشجویان
درباره انجمن علمی معماری
آشنایی با اساتید دانشکده
دانشجویان برگزیده
معرفی کتاب
کتابخانه دانشکده
طراحی معماری
آشنایی با مرمت ابنیه
گالری مجازی هفته معمار
سازمان نظام مهندسی
کنکور کارشناسی ارشد (فوق لیسانس)
پایان نامه
پیوندها
رقیه خاتون (میثم پورمندی راد)
کومه سرا (محمد حسن سرائی)
فصلنامه هنر و معماری
بنیاد معماری آقاخان
فصلنامه آبادی
خانه هنر و معماری (امید آذری)
زاها حدید
زنرو پیانو
فرانک گهری
تائدو آندو
موسسه معماری میرمیران
حسین امانت
مجله معمار
انجمن مفاخر معماری ایران
ماریو بوتا
فرانک لوید رایت
ریچارد میر
وب سایت تخصصی معماری
نورمن فاستر
سانتیا کالاتراوا
روبرت ونچوری
خبرگزاری میراث فرهنگی
سایت رسمی دانشگاه جامع علمی کاربردی
موسسه آموزش عالی سوره
مجله دیزن
دانشکده معماری بوزار
دانشگاه هاروارد آمریکا
مجله شارستان
مجله فرهنگ و معماری
دانشگاه شهید بهشتی تهران
دانشکده هنرهای زببا دانشگاه تهران
خبرگزاری برنا (سازمان ملی جوانان)
معماری نیوز
سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM